تبلیغات
مجله پزشکی سلامت سیتی - اعتیاد را جدی بگیرید !
 
مجله پزشکی سلامت سیتی
با ما باشید تا سالم باشید
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
نظرات ()
نوشته شده توسط جواد در تاریخ پنجشنبه 29 دی 1390
آریان تب:

اعتیاد را جدی بگیرید ! 

 
شاید برایتان جالب باشد بدانید که من هر وقت دچار استرس می شوم به طرز باور نکردنی تنقلات می خورم. چند تا چیپس و یک پاکت تخمه می خرم و ساعت ها پای تلویزیون می نشینم تا قدری آرام شوم.
همسرم نیز رفتار دیگری دارد و وقتی حرص می خورد تمام خانه را به هم می ریزد و شروع می کند به تمیز کردن و گردگیری خانه. تازه اگر روز تعطیل باشد و من بخواهم قدری استراحت کنم کفرم را بالا می آورد و می گوید باید برای خرید به بیرون از خانه برویم... همه این مشکلات روزانه مرا به یاد یک دوست قدیمی انداخت. او کسی نبود جز دکتر آذرخش مکری، که اکنون روان پزشک است و در دانشگاه علوم پزشکی تهران تدریس می کند. او وقتی حرف هایم را می شنود، می گوید:

 مثال خوبی زدید. خرید کردن، غذا خوردن یا تمیز کردن افراطی خانه برای برخی افراد نوعی رفتار اعتیاد گونه به شمار می رود. ولی من اصلا تمایلی به پرخوری ندارم؛ منتها وقتی تنقلات کنارم باشد دیگر نمی توانم جلوی خودم را بگیرم. تازه وقتی که تنقلات می خورم احساس بدی به من دست می دهد اما باز هم نمی توانم از خوردن خودداری کنم و بعد هم دوباره دچار استرس و اضطراب می شوم! اجازه بدهید یک مثال هم من بزنم زیرا این فقط مشکل شما نیست. ما امروزه این مشکل را در خصوص استفاده از کامپیوتر و اینترنت هم داریم.

به طور مثال فردی را در نظر بگیرید که کار روزانه اش را انجام نداده و پای کامپیوتر نشسته و بازی می کند. وقتی از او می پرسید چرا این قدر پای اینترنت نشسته ای به شما جواب می دهد که داشتم ایمیل خودم را می خواندم اما این فرد بدون آنکه بداند هفت تا هشت ساعت از این سایت به آن سایت می رود و هیچ هدف خاصی را نیز دنبال نمی کند. این فرد نیز مانند شما دچار احساس اضطراب و استرس می شود و به خوبی می داند که کار و زندگی اش مانده و فردا صبح زود باید سر کار برود یا این روزها شما با بچه هایی سر و کار دارید که به بازی های کامپیوتری معتاد شده اند و از پای کامپیوتر تکان نمی خورند. همه این افراد رفتارهای اعتیادی دارند. در واقع این مثال ها نشان می دهد که در اعتیاد نیاز به ماده شیمیایی نداریم و هر رفتاری نیز می تواند این کار را بکند.

● چرا این رفتارها از ما سر می زند؟ در نگاه اول می توانیم بگوییم انسان ها رفتارهایی را انجام می دهند که لذت بخش است. شما اگر از تمام افراد مبتلا به چنین رفتارهایی بپرسید که چه اتفاقی برایتان افتاد می گویند اول که این کارها را انجام می دادیم به ما مزه می داد. به طور مثال شما ابتدا از مصرف تنقلات و چیپس و پفک لذت برده اید و همسرتان نیز از خرید کردن لذت برده است اما تا اینجای کار صحبتی از اعتیاد در میان نبوده و صرفا موضوع تفنن و تفریح بوده است.

 ● پس کی معتاد شدیم؟ زمانی جنبه اعتیادی پیدا می کند که رفتار شما برای فراموش کردن یک استرس، نگرانی یا تخلیه فشار روانی باشد. به طور مثال اگر از همسرتان بپرسید چرا این قدر خرید می کنی به شما جواب خواهد داد اوایل از خرید کردنم راضی بودم اما پس از مدتی کشف کردم وقتی ناراحتم یا بغض کرده ام و سر خورده شده ام با خرید کردن قدری از استرسم کم می شود و به آرامش می رسم. در واقع این سرآغاز اعتیاد است یعنی استفاده از رفتار لذت بخش برای کسب تفریح و سرگرمی نیست بلکه برای فراموشی یا مهار کردن افکار ناراحت کننده است.

 به نکته جالبی اشاره کردید. الان تازه می فهمم چرا برخی نوجوانان ما این قدر به کامپیوتر علاقه دارند و والدین نیز مدام با آنها مشکل دارند؟ دقیقا همین طور است. به طور مثال نوجوانی را در نظر بگیرید که دو ماه از سال گذشته و تاکنون درس نخوانده است و هر لحظه به این فکر می کند که چگونه از پس امتحانات برآید و در نتیجه دچار اضطراب و استرس می شود و برای مهار استرس سراغ کامپیوتر و اینترنت می رود. این نوجوان با برداشتن قدمی اشتباه به سمت اعتیاد کامپیوتری می رود و از این سازو کار برای مهار کردن یا فراموش کردن مشکلات و استرس ها استفاده می کند و به تدریج این مشکلات افزایش خواهد یافت و برای کارهای دیگر نیز چنین واکنش هایی خواهد داشت. در واقع به جای اینکه مشکلات را حل کنیم به رفتاری دست زده ایم که به آرامش برسیم؟ بله. اما غافل از این هستید که عوامل استرس زا روز به روز بدتر می شود و بنابراین شما باید در پی حل کردن مشکلات تان باشید و به راه های دیگری برای حل مشکل فکر کنید. با بدتر شدن رفتارتان در جهان اعتیادی باقی می مانید.

 ● این رفتار با ژن ها نیز مرتبط است؟ بعضی اوقات ژنتیک هم موثر است یعنی اینکه برخی افراد به استرس ها حساس ترند یا برخی دیگر از استرس سریع تر فرار می کنند اما این فقط ژنتیک نیست و یادگیری نیز در آن موثر است بنابراین درسی که از تحلیل رفتار انسان ها می گیریم این است که برای حل مشکلات شان نباید به صورت افراطی به رفتارهایی که سابقا نشاط آور و لذت بخش بوده روی بیاورند. برخی اوقات با افرادی نیز مواجه می شویم که موقع استرس موی خود را می کنند یا لب خود را می جوند. این افراد نیز مصداق رفتار اعتیادی هستند؟ بله. اینها نیز به جای حل مساله از سازو کار دیگری استفاده می کنند. برخی از این افراد این قدر موی خود را کنده اند که یک طرف صورت شان بدون مو شده است. با این توضیح شما، من به این فکر افتادم که اغلب مردم با موهای خودشان بازی می کنند بنابراین همه اینها مضطرب اند؟ ببینید؛ همه ما تا حدودی این کار را می کنیم اما مهم این است که برای همه ی کارها این کار را نمی کنیم.

● آیا مصداق هایی دیگر از این رفتارهای اعتیادگونه در جامعه سراغ دارید؟ بله، بسیاری از مردم این رفتارهای اعتیادگونه را در روابط بین فردی خودشان دارند. این افراد به ظاهر اهل معاشرت اند و رفیق بازند یا رفتار عاشقانه ای دارند. در حالی که چنین افرادی فقط برای فراموش کردن مشکلات خودشان تعدادی دوست را دور خود جمع می کنند و خرج شان را می دهند و مرتب با آنها معاشرت می کنند. دیگران نیز فکر می کنند این افراد انسان های خون گرم و اجتماعی هستند اما وقتی پای صحبت این افراد می نشینید، مشاهده می کنید که آنان برای کاهش استرس دست به این کارها می زنند. آنها می گویند عمداً سرشان را شلوغ کرده اند تا به مشکلات فکر نکنند. در واقع اینها معتاد به روابط بین فردی هستند.

 ● حالا چه کار کنیم که گرفتار رفتار اعتیادگونه نشویم و از بین نرویم؟ شما باید یاد بگیرید برای فراموش کردن نگرانی ها و اضطراب ها به رفتار واحد روی نیاورید. این رفتار می تواند شامل شکستن تخمه، خوردن چیپس و تنقلات یا حتی خرید از فروشگاه ها باشد. تحقیقات روی مغز انسان نشان داده است که وقتی شما برای کاهش استرس تان این کارها را به طور مرتب و مکرر تکرار می کنید قسمتی از مغزتان آسیب جدی می بیند که آسیب این سلول ها باعث برداشته شدن مهارها می شود در نتیجه با برداشته شدن این مهارها شما هنگام غذا خوردن همان احساسی را دارید که وسط غذا خوردن دارید. بنابراین پیش خودتان می گویید یک ریزه غذا می خورم و آرام می شوم اما یک باره در می یابید عین جاروبرقی دارید غذا می خورید و کاری از دست تان برنمی آید، در حالی که بعد نیز دچار استرس و اضطراب می شوید یعنی در واقع اگر این چرخه روشن شد دیگر خاموش کردنش راحت نیست.

 ● این طور که فرمودید من باید عادت های اعتیادیم را تغییر دهم؟ بله. همان طور که گفتم باید موقع استرس به یک رفتار واحد روی نیاورید. مثلا اگر اعصاب تان خرد شده است فقط به تماشای فیلم نپردازید یا فقط سراغ اینترنت نروید و یا شروع به خوردن نکنید و مرتب رفتار خود را عوض کنید. یک بار با موی خود بازی کنید و یک بار دیگر تنقلات بخورید. در واقع به رفتار ضداسترس تان تنوع ببخشید زیرا اگر یک رفتار بیشتر از دیگری شود به اعتیاد تبدیل خواهد شد.

نوع مطلب : اعتیاد و مواد مخدر، 
برچسب ها : معتاد بیکار، تزریقی، کراک، جسازی مواد مخدر در ماشین،
لینک های مرتبط :

جمعه 6 مرداد 1396 08:42 ق.ظ
It's very easy to find out any topic on web as compared to
textbooks, as I found this post at this website.
پنجشنبه 29 تیر 1396 09:55 ب.ظ
Your way of explaining all in this article is in fact good, every one be able to effortlessly understand it,
Thanks a lot.
سه شنبه 20 تیر 1396 01:12 ب.ظ
Loving the info on this site, you have done outstanding job on the content.
جمعه 9 تیر 1396 11:29 ب.ظ
Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News. Do
you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Many thanks
یکشنبه 4 تیر 1396 09:25 ب.ظ
Thanks for finally writing about >مجله پزشکی سلامت سیتی - اعتیاد را جدی بگیرید !
<Loved it!
جمعه 26 خرداد 1396 10:41 ب.ظ
Hello there! This is kind of off topic but I need some advice
from an established blog. Is it very difficult to set up your
own blog? I'm not very techincal but I can figure things
out pretty quick. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to begin. Do you have any points
or suggestions? Thank you
دوشنبه 1 خرداد 1396 02:47 ب.ظ
This article provides clear idea in favor
of the new people of blogging, that truly how to do blogging.
شنبه 30 اردیبهشت 1396 03:47 ب.ظ
This is very interesting, You are a very skilled blogger.

I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
Also, I've shared your site in my social networks!
جمعه 29 اردیبهشت 1396 04:37 ق.ظ
Howdy very cool blog!! Man .. Beautiful .. Amazing
.. I will bookmark your web site and take the
feeds also? I'm satisfied to seek out a lot of useful info here within the post, we need develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .
شنبه 2 اردیبهشت 1396 10:36 ب.ظ
Hello! I've been following your website for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Huffman Tx!
Just wanted to say keep up the fantastic work!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 04:25 ق.ظ
It's a pity you don't have a donate button! I'd certainly donate to this superb blog!

I guess for now i'll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google
account. I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group.
Talk soon!
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:17 ب.ظ
Excellent, what a web site it is! This webpage presents useful information to us, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


تاریخ تاسیس وبلاگ 23/5/1390

مدیر وبلاگ : جواد
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :