مجله پزشکی سلامت سیتی
با ما باشید تا سالم باشید
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
نظرات ()
نوشته شده توسط جواد در تاریخ دوشنبه 7 شهریور 1390

مجله پزشکی سلامت سیتی:

۱۵ نشانه سرطان

سیر بخورید: اگرچه مصرف سیر و پیاز باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد سبزیجات این خانواده می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان، تخمدان، كلیه‌ و... را كاهش دهد.

بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیستند. دردهایی كه مداوم هستند و به دلایل نامشخص ایجاد می‌شوند حتما باید تحت بررسی قرار گیرند.

در این شرایط پزشك سابقه خانوادگی شما را بدقت بررسی می‌كند و براساس آن اطلاعات تصمیم بگیرد كه چه آزمایشاتی برای شما لازم‌تر است. در این میان برخی معتقدند سرطان بیماری‌ای است كه بیشتر در افراد سالخورده ایجاد می‌شود. هرچند بیشتر وقت‌ها حق با آنهاست، اما خیلی از افراد جوان هم به سرطان مبتلا می‌شوند. تحقیقات و مطالعات نشان می‌دهد خانم‌ها در مقابل چكاپ‌های منظم و آزمایشات سرطان نسبت به آقایان حساس‌تر و مراقب‌تر هستند.

آنها معمولا خیلی بیشتر هم نسبت به نشانه‌های بیماری نگران می‌شوند. اما همیشه هم این‌طور نیست. برای مثال خانم‌های جوان‌تر خیلی از علائمی را كه می‌تواند نشانه سرطان باشد، نادیده می‌گیرند. البته خیلی از خانم‌ها از آقایان هم در انكار بیماری ماهرتر هستند. اینها كسانی هستند كه عمدا علائم و نشانه‌های سرطان را نادیده می‌گیرند.

البته همیشه هم مساله انكار بیماری نیست. در بعضی‌ها یك باور فرهنگی وجود دارد كه تصور می‌كنند سرطان بیماری لاعلاج است به همین خاطر لزومی نمی‌بینند كه برای درمان مراجعه كنند، در حالی كه حرف زدن در مورد مسائل نگران‌كننده نباید باعث واكنش منفی از سوی افراد شود.

نباید این حس به افراد القا شود كه باید به دنبال هر نشانه كوچكی باشند. به همین دلیل در ادامه ۱۵ مورد از متداول‌ترین علائم سرطان كه باید حتما جدی گرفته شوند را برایتان معرفی می‌كنیم كه دیگر هر مشكل كوچكی باعث نگرانی شما نشود.


 كاهش وزن بدون ‌دلیل: خیلی از خانم‌ها بدشان نمی‌آید كه بدون هیچ سعی و تلاش وزنشان را پایین بیاورند. اما كاهش وزن بی‌دلیل (مثلا ۵ كیلو در ماه بدون بالا بردن فعالیت بدنی یا رژیم غذایی) حتما باید مورد چكاپ قرار گیرد. كاهش وزن بی‌دلیل نشانه سرطان است مگر این‌كه خلاف آن ثابت شود. همچنین می‌تواند نشانه مشكل دیگری مثل پركاری تیروئید نیز باشد. پزشكتان باید آزمایشاتی برای چك كردن وضعیت تیروئیدتان انجام داده و سی‌تی‌اسكنی از بقیه اندام‌های بدن هم تهیه كند. پزشك باید تك‌تك احتمالات را بررسی كند.

 نفخ كردن: نفخ كردن می‌تواند یكی دیگر از علائم سرطان باشد كه خیلی از خانم‌ها به آن مبتلا هستند و البته می‌تواند نشانه سرطان تخمدان باشد. سایر علائم سرطان تخمدان عبارتند ازدرد شكم یا لگن، احساس سیری زودرس (حتی وقتی هیچ غذایی نخورده‌اید) و مشكلات ادرار. اگر این نفخ كردن هر روز برای فرد اتفاق بیفتد و برای چند هفته فرد را آزار دهد، حتما باید با پزشكتان مشورت كنید. در این شرایط پزشك آزمایش خون، سی‌تی‌اسكن و سایر آزمایشات لازم را برای شما انجام می‌دهد.

 تغییرات در سینه: بیشتر خانم‌ها سعی می‌كنند سینه‌های خود را از نظر احتمال وجود غده بررسی كنند. اما این تنها نشانه برای سرطان سینه نیست. قرمز و ضخیم شدن پوست سینه می‌تواند یك نشانه نادر و شدید سرطان سینه باشد، در ضمن سرطان سینه التهابی هم باید مورد آزمایش قرار گیرد. اگر جوش یا دانه‌ای روی پوست سینه‌تان مشاهده كردید كه بیشتر از یك هفته دوام پیدا كرد، حتما باید به پزشك مراجعه كنید. همچنین اگر ظاهر نوك سینه‌هایتان تغییر كرد یا ترشحاتی غیرعادی مشاهده كردید، به پزشك مراجعه كنید. در واقع تغییر در وضعیت ظاهر سینه‌ها، نشانه بسیار نگران كننده‌ای است.

 خونریزی غیرعادی: خانم‌هایی كه هنوز به یائسگی نرسیده‌اند خیلی‌وقت‌ها به خونریزی‌های زودتر از زمان عادت ماهیانه بی‌توجهی می‌كنند. اما خونریزی بین زمان عادت ماهیانه بخصوص وقتی عادت ماهیانه‌ منظم است، نیاز به آزمایش و بررسی دارد. خونریزی بعد از رسیدن به یائسگی می‌تواند نشانه سرطان رحم باشد، بنابراین پزشك ‌باید بدقت سابقه خانوادگی شما را بررسی و برحسب زمان خونریزی و سایر علائم، آزمایش فراصوت یا بیوپسی برایتان تجویز كند.

 تغییرات پوستی: خیلی از ما خال‌هایمان را بدقت بررسی می‌كنیم، چرا كه می‌دانیم هر نوع تغییر در تعداد و اندازه آنها می‌تواند یكی از نشانه‌های سرطان پوست باشد. اما باید تغییر در رنگدانه پوست را هم جدی بگیریم. همچنین اگر یكدفعه دچار خونریزی یا ورقه ورقه شدن پوست شدید حتما باید به پزشك متخصص نشان دهید.

 بروز مشكل در بلع: اگر در قورت دادن مشكل دارید، احتمالا رژیم غذایی‌تان را تغییر داده‌اید. پس جویدن چندان برایتان دشوار نیست. احتمالا بیشتر از سوپ، غذاهای مایع یا محلول‌های پروتئینی استفاده می‌كنید. اما این مشكل در قورت دادن می‌تواند نشانه سرطان gi باشد مثل مری. پزشكتان باید بدقت سابقه خانوادگی شما را بررسی كرده و آزمایشاتی مثل رادیولوژی سینه یا تست gi انجام دهد.

 وجود خون در مدفوع: اگر در ادرار یا مدفوعتان خون مشاهده كردید به هیچ وجه تصور نكنید كه حتما از بواسیر باشد، بلكه می‌تواند نشانه سرطان روده باشد. پزشك باید سوالاتی از شما بپرسد و آزمایشاتی مثل كلونوسكوپی برایتان انجام دهد. همچنین بالا آوردن خون موقع سرفه كردن هم باید بدقت بررسی شود. البته اگر این اتفاق یك‌بار بیفتد ممكن است خطر جدی نباشد اما در صورت تكرار حتما باید به پزشك مراجعه كنید.

 درد شكم و افسردگی: خانم‌هایی كه دچار درد در ناحیه شكم و احساس افسردگی به طور همزمان می‌شوند نیاز به چكاپ دارند. برخی محققان رابطه‌ بین افسردگی و سرطان لوزالمعده را پیدا كرده‌اند كه هنوز چندان شناخته شده نیست.

 سوءهاضمه: بیشتر خانم‌هایی كه حاملگی را تجربه كرده‌اند انواع و اقسام مشكلات گوارشی كه با بالا رفتن وزن برایشان اتفاق افتاده بود را به خاطر دارند. اما بروز مشكلات گوارشی و سوءهاضمه بدون هیچ دلیل مشخص می‌تواند خطرناك و نشانه زودهنگام سرطان مری، معده یا گلو باشد. بنابراین پزشك باید سابقه خانوادگی شما را بدقت بررسی كند و قبل از انتخاب آزمایشات لازم برای شما، سوالاتی در مورد سوءهاضمه‌تان بپرسد.

 عفونت دهانی: همه افراد بخصوص سیگاری‌ها باید بدقت مراقب لكه‌های سفیدی كه درون دهان یا روی زبانشان ایجاد می‌شوند، باشند. بیشتر این لكه‌ها می‌توانند نشانه‌های اولیه نوعی از سرطان باشند كه می‌توانند منجر به سرطان دهان شود. از دندانپزشك یا پزشكتان بخواهید بدقت وضعیت را بررسی كنند و درمورد درمان آن تصمیم بگیرند.

 درد: با بالا رفتن سن، شكایت افراد از درد بیشتر می‌شود، اما درد می‌تواند نشانه زودرسی از برخی سرطان‌ها هم باشد، گرچه بیشتر دردها دلیل وجود سرطان نیست. دردهایی كه مداوم هستند و به دلایل نامشخص ایجاد می‌شوند حتما باید مورد بررسی قرار گیرند. پزشكتان باید سابقه خانوادگی شما را بدقت بررسی كرده و براساس آن اطلاعات تصمیم بگیرد كه چه آزمایشاتی برای شما لازم‌تر است.

 تغییر در گره‌های لنفاوی: اگر غده یا برآمدگی روی گره‌های لنفاوی خود در زیربغل یا گردنتان مشاهده كردید، لازم است با دقت علت ایجاد آن بررسی شود. اگر یكی از گره‌های لنفاویتان بتدریج بزرگ‌تر می‌شوند حتما باید به پزشك مراجعه كنید. در این شرایط پزشك شما را معاینه خواهد كرد و دلیل بزرگ شدن غده لنفی را بررسی خواهد كرد. همچنین ممكن است برایتان نمونه‌برداری از خون (بیوپسی) انجام دهد.

 تب: اگر افزایش حرارت بدن و بروز تب در شما به دلیل آنفلوآنزا یا سایر بیماری‌ها نیست، ممكن است در صورت تداوم نشانه‌ای از سرطان باشد. تب معمولا زمانی كه سرطان از نقطه اصلی خود گسترش پیدا كرده باشد اتفاق می‌افتد، اما می‌تواند نشانه سرطان خون‌ هم باشد. سایر نشانه‌های سرطان عبارتند از زرد شدن پوست بدن یا تغییر در رنگ مدفوع. پزشك باید شما را تحت معاینه دقیق فیزیكی قرار دهد و سابقه دارویی شما را بدقت بررسی كند و سپس آزمایشاتی مثل رادیولوژی، سی‌تی‌اسكن، ام‌آر‌‌آی و سایر آزمایشات را برایتان انجام دهد.

 خستگی: خستگی نیز یكی دیگر از علائم مبهم سرطان است. این مشكل می‌تواند بعد از پیشرفت سرطان اتفاق بیفتد، اما ممكن است ابتدای سرطان‌هایی مثل لوكمی (سرطان خون) یا برخی سرطان‌های روده هم ایجاد شود.

 سرفه مداوم: سرفه معمولا با سرماخوردگی، آنفلوآنزا و حساسیت‌ها همراه است و همچنین می‌تواند یكی از عوارض جانبی برخی داروها نیز به حساب آید. اما سرفه‌های مداوم سرفه‌هایی كه بیش از ۳ تا ۴ هفته به طول انجامد به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شوند. در این شرایط پزشكتان باید سابقه خانوادگی شما را بدقت بررسی كند، وضعیت گلو و ریه‌هایتان را معاینه كرده و آزمایشاتی مثل رادیولوژی برایتان انجام دهد.

توصیه‌های ضدِ سرطانی

 سیگار را ترك كنید: كشیدن سیگار نه تنها می‌‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد، بلكه سبب ابتلا به سرطان دهان، كلیه و پانكراس (لوزالمعده) نیز می‌شود. بنابر این اگر آماده نیستید كه سیگار را برای همیشه ترك كنید، حداقل میزان مصرف خود را كاهش دهید تا خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها كاهش یابد.

 مصرف غلات را افزایش دهید : مصرف ۲ واحد یا بیشتر غلات غنی و كامل در طول روز می‌‌تواند تا ۴۰ درصد احتمال ابتلا به سرطان پانكراس و ۵۰درصد احتمال ابتلا به سرطان پستان را كاهش دهد. بررسی‌‌ها همچنین حاكی از این موضوع است كه فیبر موجود در غلات می‌‌تواند از شما دربرابر ابتلا به سرطان كولوركتال حفاظت كند.

 وزنتان را پایین بیاورید: ثابت شده كه بین اضافه وزن و ابتلا به ۶ نوع سرطان متفاوت از جمله سرطان سینه و كولون (روده) رابطه نزدیكی وجود دارد. در ضمن جالب است بدانید افراد چاقی كه به سرطان مبتلا می‌شوند، كمتر از سایرین به درمان‌ها جواب می‌‌دهند.

 ورزش كنید: ورزش كردن نه تنها به كنترل وزن، بلكه به پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان‌‌ها هم كمك می‌كند، حتی تا حدی می‌تواند برای افرادی كه نمی‌‌توانند سیگارشان را ترك كنند هم مفید باشد.

 مصرف آنتی‌‌اكسیدان‌ها را افزایش دهید: مصرف میوه و سبزیجات نه تنها به كنترل وزن كمك می‌كند، بلكه به دلیل فیتوكمیكال‌ها و آنتی‌اكسیدان‌هایی كه دارند می‌‌توانند از ابتلای فرد به سرطان هم پیشگیری كنند.

 سیر بخورید: اگرچه مصرف سیر و پیاز باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود، اما تحقیقات نشان می‌دهد سبزیجات این خانواده می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان مغز استخوان، تخمدان، كلیه‌ و... را كاهش دهد.

 از پوست خود در برابر آفتاب محافظت كنید: مواجهه طولانی ‌مدت با نور آفتاب می‌‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. برخلاف تصورات عمومی، برنزه كردن چه به روش طبیعی و چه سولاریوم بی‌‌خطر نیست. سعی كنید هر زمان از منزل خارج می‌شوید، ضدآفتاب با SPF مناسب استفاده كنید و اگر برای طولانی مدت بیرون می‌‌مانید، عرق كردید یا به شنا رفتید، هر چند ساعت یكبار كرم خود را تجدید كنید.

 تخم‌مرغ بخورید: بررسی‌های اخیر پژوهشگران نشان می‌دهد مصرف تخم‌مرغ می‌تواند از ابتلا به سرطان سینه پیشگیری كند. محققان می‌‌گویند زنانی كه در هفته ۶ عدد تخم‌‌مرغ مصرف می‌‌كنند، ۴۴درصد در مقایسه با زنانی كه ۲ عدد یا مقدار كمتری در هفته تخم ‌مرغ می‌‌خورند، كمتر به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. دلیل این موضوع نیز وجود ماده‌ای به نام كولین در زرده تخم ‌مرغ است.

 ویتامین D مصرف كنید: درست است كه مصرف این ویتامین نمی‌‌تواند از ابتلا به همه سرطان‌‌ها پیشگیری كند، اما طبق بررسی‌ها می‌‌تواند احتمال ابتلا به سرطان سینه و كولون را كاهش دهد. ویتامین D در نور آفتاب و برخی ماهی‌های چرب وجود دارد.

امانت داری و اخلاق مداری 
استفاده از  مطلب فقط با ذکر منبع "
 مجله پزشکی.::.سلامت سیتی
 
  
" مجاز است.  

 

نوع مطلب : سرطان، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ


تاریخ تاسیس وبلاگ 23/5/1390

مدیر وبلاگ : جواد
نویسندگان
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic